Nahrávám ...

Kolik váží školní batoh

Rodiče si stěžují, že jejich děti nosí do školy velmi těžké batohy a požadují po nás řešení. Často chtějí , abychom koupili dětem 2 sady učebnic – 1 domácí a 1 školní. Nemáme nezbytné finanční prostředky na splnění těchto přání, ale rozhodli jsme se s tím něco udělat.

Šli jsme na to vědecky :-). Chtěli jsme si nejdříve zmapovat situaci a ověřit si fakta. Zvážili jsme na začátku vyučování žákům všech ročníků plné batohy a následně jednotlivé položky v nich. Výsledky našeho zkoumání jsou pro nás a hlavně pro rodiče více než překvapující. Vybrali jsme ty nejzajímavější:

  • Průměrná váha plného batohu je 5.800 g, nejlehčí batoh vážil 3.900 g, nejtěžší 7.300 g
  • Průměrná váha prázdného batohu je 950 g, nejlehčí batoh vážil 416 g, nejtěžší 1.450 g
  • Učebnice váží průměrně 1.500 g a sešity 900 g, penál 500 g
  • Rozdíly mezi nejlehčím a nejtěžším (penálem, batohem, sešity) je až 1/2
  • 1/3 váhy tvoří nepovinný obsah a zbytečnosti – povinná výbava batohu tvoří 67% / 3.860 g, nepovinná 33% / 1.907 g
  • Většina žáků nese plný batoh/váhu na zádech jen 34 m / 3 minuty. To je asi přibližná vzdálenost z parkoviště školy do třídy.
  • Váhu batohu neovlivňuje věk, pohlaví ani ročník.
  • Velká část žáků se nepřipravuje denně na vyučování, neřeší rozvrh hodin a nosí všechny sešity i učebnice zbytečně do školy, přestože je nepotřebují.
  • Někteří žáci mají ve školním batohu až 2 měsíce staré výsledky své práce – testy, výkresy, písemné práce, dopsané sešity apod. Často i mnoho odpadků – použitých papírových kapesníčků, ořezávají si do batohu pastelky, uklízí do něj odstřižky … Nikdo jim batoh tudíž nekontroluje a nepomůže s organizací věcí, případně i času.

A kolik váží ten Váš batoh? Podobné zkoumání si můžete udělat i doma. Stačí Vám k tomu kuchyňská váha, trochu trpělivosti, 10 minut Vašeho času a možná budete překvapeni až Vaše údaje srovnáte s naším průměrem.

P.S. A víte, co je legrační? Že většina dětí nese svoji školní tašku nebo batoh max. cca 30 m. To je vzdálenost z našeho parkoviště do školy. Někteří jen ze šatny do třídy.

Vstupte na stránky školy (klikněte)

Tento web používá cookie pro optimalizaci obsahu. Více informací

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close